گزارش سی دی سی آمریکا در مورد واریانت دلتای ویروس عامل کووید ۱۹
گزارش سی دی سی آمریکا در مورد واریانت دلتای ویروس عامل کووید ۱۹

گزارش سی دی سی آمریکا در مورد واریانت دلتای ویروس عامل کووید ۱۹

گزارش سی دی سی آمریکا در مورد واریانت دلتای ویروس عامل کووید ۱۹ چیست؟ سرایت پذیری واریانت دلتای ویروس عامل کووید ۱۹ چگونه است؟ دوره عفونت زایی واریانت دلتای ویروس عامل کووید ۱۹ به چه شکل است؟ ریسک ابتلای مجدد به کووید-۱۹ چند درصد است؟ مقایسه شدت بیماری ایجاد شده توسط واریانت دلتا با ویروس اصلی یا واریانت آلفا چگونه است؟ آیا واکسن فایزر روی واریانت دلتا تاثیر می گذارد؟ آیا ماسک زدن و  فارماکولوژیک برای جلوگیری از انتقال واریانت دلتا لازم و ضروری است؟

طی گزارشات سی دی سی آمریکا، اعتراف به این که جنگ با کووید-۱۹ تغییر کرده است، بحث و گفت و گو می شود.

سرایت پذیری واریانت دلتای ویروس عامل کووید ۱۹:

برآوردهای فعلی نشان می‌هد که واریانت دلتای ویروس عامل کووید-۱۹، مسری تر از سارس و مرس، ابولا و آنفولانزای فصلی است. میزان سرایت آن به اندازه آبله مرغان تخمین زده می‌شود. درواقع برآورد مقدار عدد R0 برای این واریانت حدودا بین ۵ تا ۹ است. مقدار R0 واریانت دلتا تقریبا حداقل دو برابر ویروس اصلی است.

مطالعه بیشتر  مضرات سکسلیشن یا تعیین جنسیت با ای وی اف

دوره عفونت زایی واریانت دلتای ویروس عامل کووید ۱۹:

دوره عفونت زایی واریانت دلتا نیز احتمالا بیشتر است. مدت زمان شدینگ بالای ویروسی تا میانه ۱۸ روز (به جای ۱۳ روز برای ویروس اصلی) اعلام شده است. (بر اساس مدت زمان با مقدار CT کمتر یا مساوی ۳۰ (تاثیر احتمالی روی مدت زمان لازم برای قرنطینه)می باشد.)

ریسک ابتلای مجدد به کووید-۱۹:

بر اساس داده های انگلستان می‌دانیم که ریسک ابتلای مجدد به کووید-۱۹ در مورد واریانت دلتا و در مقایسه با واریانت آلفا ۱/۴۶ برابر است. (افزایش ریسک مربوط به گذشت بیش از شش ماه از ابتلای قبلی است و ۲/۳۷ برابر اگر فقط بعد از شش ماه را در نظر بگیریم.)

گزارش سی دی سی آمریکا در مورد واریانت دلتای ویروس عامل کووید ۱۹
گزارش سی دی سی آمریکا در مورد واریانت دلتای ویروس عامل کووید ۱۹

ابتلا به کووید-۱۹ با لود ویروسی بالاتر

وقتی موارد ابتلای بعد از واکسیناسیون در مورد واریانت دلتا و غیر از آن مقایسه شده، میزان لود ویروس در افراد مبتلا به نوع دلتا (تقریبا ده برابر) بیشتر بوده است.( با توجه به مقدار میانگین CT .)

نشان داده شده است که میزان لود ویروس در افراد مبتلا بعد از دریافت واکسن یا بدون دریافت واکسن نیز تفاوتی ندارد. و این احتمالا مشخص می‌کند که شاید افراد مبتلا با واریانت دلتا بعد از دریافت واکسن احتمالا به اندازه افراد بدون دریافت واکسن ناقل ویروس هستند؟

مقایسه شدت بیماری ایجاد شده توسط واریانت دلتا با ویروس اصلی یا واریانت آلفا:

بر اساس مطالعه کانادا: شانس بستری، بستری در ICU و مرگ به ترتیب ۲/۲، ۳/۸۷ و ۲/۳۷ برابر بوده است. بر اساس مطالعه سنگاپور، شانس نیاز به اکسیژن، بستری در ICU و یا مرگ ۴/۹ برابر بوده است. مطالعه اسکاتلند نیز شانس بستری را برای واریانت دلتا ۱/۸۵ برابر گزارش کرده است.

مطالعه بیشتر   آیا می‌توان به زنان باردار، شیرده و مبتلایان قبلی، واکسن کووید۱۹ پیشنهاد نمود؟

تاثیرگذاری فایزر روی واریانت دلتا

تاثیرگذاری فایزر برای موارد علامت دار دلتا در انگلستان و اسکاتلند، کانادا و اسرائیل به ترتیب ۸۰، ۸۷ و ۶۴ درصد و برای بستری به ترتیب ۹۶، ۱۰۰ و ۹۳ درصد گزارش شده است.

نیاز به مداخلات غیر فارماکولوژیک و ماسک زدن

اگر چه واکسیناسیون ریسک ابتلا به عفونت را سه برابر و ریسک بیماری شدید و مرگ را ۱۰ (یا بیشتر) برابر کمتر می‌کند، با توجه به سرایت پذیری و دوره عفونت زایی بیشتر و تاثیرگذاری کمتر واکسن ها روی دلتا، باید واکسیناسیون سرعت بیشتر بگیرد و از طرفی مداخلات غیر فارماکولوژیک و ماسک زدن برای جلوگیری از انتقال واریانت دلتا لازم و ضروری است.

بهترین دکتر زنان در تهران

امروزه وجود پزشکان بسیار زیاد در بخش‌های مختلف تهران باعث شده است تا به گونه ای انتخاب پزشک مطمئن برای بیماران دشوار گردد. ولی اگر در رابطه با پزشک معالج جستجو کنید و رزومه و فعالیت‌های پزشکی را مد نظر قرار دهید، در این صورت می‌توانید انتخاب درستی داشته باشید. که یکی از بهترین پزشکان زنان در تهران می توان به دکتر ساغر صالح پور اشاره کرد.

که در شمال تهران خدمات ارائه می دهد. و تمام بانوانی که دچار مشکلات رایج زنانه هستند. به راحتی می‌توانند برای درمان رفع مشکلات به دکتر ساغر صالح پور مراجعه نمایند.

راه های ارتباطی

آدرس مطب دکتر ساغر صالحپور:  تهران، ولی عصر، زعفرانیه، خیابان مقدس اردبیلی، میدان الف، نبش محمودیه، پلاک ۲۹، ساختمان الف، طبقه ۳، واحد ۱۰ و۱۱

برای کسب اطلاعات بیشتر  میتوانید به وب سایت رسمی دکتر ساغر صالح پور مراجعه نمایید.

مطالعه بیشتر  عوامل موثر بر کاهش کیفیت اسپرم

 

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر ساغر صالحپور

پیج اینستاگرام دکتر ساغر صالحپور

کانال آپارات دکتر ساغر صالحپور

کانال نماشا دکتر ساغر صالحپور

———————————————————-

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.