عوامل موثر بر کاهش کیفیت اسپرم
عوامل موثر بر کاهش کیفیت اسپرم

عوامل موثر بر کاهش کیفیت اسپرم

عوامل موثر بر کاهش کیفیت اسپرم چیست؟

چه دلایلی می‌تواند باعث کاهش اسپرم کیفیت اسپرم گردد؟

داروهای موثر در کیفیت اسپرم چیست؟

هزاران سوال مشابه در این باره وجود دارد که هدف ما در این مقاله به بررسی علت های مختلفی است که بر کیفیت اسپرم تاثیر می گذارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با عوامل موثر بر کاهش کیفیت اسپرم با ما همراه باشید.

عوامل موثر بر کاهش کیفیت اسپرم چیست؟

دلایل مختلفی می تواند باعث کاهش کیفیت اسپرم ‌گردد یکی از موارد بسیار مهم گرمای بیش از اندازه است. در واقع محیط گرم باعث میگردد تا تولید اسپرم کاهش پیدا کند. پس یکی از کارهایی که می‌توان برای جلوگیری از کاهش کیفیت اسپرم انجام داد این است که از دوش های آب گرم طولانی مدت به گونه‌ای دوری شود. برحسب آزمایش‌ها و مطالعاتی که انجام شده است ۳۰ دقیقه گرما می تواند باعث کاهش تولید اسپرم گردد.

در واقع این مورد نشانگر این موضوع می باشد که بحث گرما و حرارت تاثیر منفی بر روی تولید اسپرم ها دارد. و با توجه به اینکه به بلوغ رسیدن اسپرم نیازمند یک مدت زمان است به همین دلیل این گرما باعث می‌شود. تا این فرایند طبیعی رشد اسپرم به مشکل بربخورد.

تاثیر منفی تکنولوژی مخصوصا لپتاپ در روند تولید اسپرم

برحسب تحقیق هایی که در نیویورک انجام شده است استفاده طولانی مدت از سیستم یا لپ‌تاپ تاثیر منفی در تولید اسپرم می گذارد. لازم به ذکر است که فقط لپ تاپ روی این موضوع تاثیر منفی ندارد حتی استفاده طولانی مدت از گوشی ها نیز تاثیر منفی بر روی اسپرم داشته و باعث کاهش کیفیت اسپرم می گردد.

مطالعه بیشتر   آیا می‌توان به زنان باردار، شیرده و مبتلایان قبلی، واکسن کووید۱۹ پیشنهاد نمود؟

رابطه بین لباس زیر تنگ و تولید اسپرم

بر حسب مطالعاتی که انجام شده دانشمندان بر این باور هستند. که لباس های زیر تنگ باعث میگردد.تا تولید اسپرم با مشکل روبرو شود. در واقع بهترین کاری که می توان انجام داد این است که از لباس‌های زیر گشاد استفاده کرد. چون لباس زیر تنگ باعث افزایش دما بخش تناسلی شده . و این مورد هم میتواند باعث کاهش تولید اسپرم گردد.

رابطه بین مصرف دخانیات و کاهش کیفیت اسپرم

یکی دیگر از موارد مهمی که در بحث تولید اسپرم تاثیر می‌گذارد استفاده از دخانیات است. در واقع مصرف سیگار تاثیر منفی روی اسپرم کیفیت اسپرم دارد. و به همین دلیل افرادی که سیگار مصرف می‌کنند. در این افراد کیفیت اسپرم  نسبت به بقیه افراد کمتر است. و می تواند تا ۳۵ درصد غلظت اسپرم را کاهش دهد.

عوامل موثر بر کاهش کیفیت اسپرم
عوامل موثر بر کاهش کیفیت اسپرم

رگ های واریسی و کاهش تولید اسپرم

واریکوسل یکی از رایج ترین مشکلات مردان می باشد و در حال حاضر بیش از  15 درصد مردان به این مشکل دچار هستند. در واقع وقتی که تعداد تولید اسپرم تولید شده کم باشد. در این حالت پزشکان انجام روش درمانی واریکوسل را توصیه می‌کنند.

عدم تحرک و به گونه ای ورزش نکردن یکی دیگر از مواردی است که می‌تواند باعث کاهش کیفیت اسپرم ‌گردد. معمولاً افرادی که به صورت منظم و روزانه فعالیت بدنی دارند. کیفیت اسپرم در این افراد بسیار بهتر از افرادی می باشد که تحرکی ندارند.

مصرف دارو و کاهش کیفیت اسپرم

در برخی مواقع مشاهده می گردد که افراد به صورت خودسرانه داروهای خاصی را مصرف می‌کنند. که مصرف برخی از داروها می‌تواند باعث کاهش کیفیت اسپرم گردد. علاوه بر آن داروهای موثر در کیفیت اسپرم نیز وجود دارد در واقع برخی داروها نیز باعث افزایش کیفیت اسپرم می گردند. که در واقع لیست این داروها به گونه ای به وسیله پزشکان حرفه‌ای مانند دکتر ساغر صالح پور به بیماران اطلاع داده می‌شود.

مطالعه بیشتر  مضرات سکسلیشن یا تعیین جنسیت با ای وی اف

و اگر شما جزو افرادی هستید که داروی خاصی را مصرف می‌کنید. در این حالت حتماً باید این مورد را با پزشک خود در میان بگذارید. شاید ممکن است علت اصلی کاهش کیفیت اسپرم داروی مصرف شده باشد. پس باید تمام موارد مهم در رابطه با کارهایی که به صورت روزانه انجام می دهید و شاید برای تان مهم نباشد.را به صورت کامل به پزشک معالج خود اطلاع دهید. تا از این طریق بتواند دلیل اصلی کاهش یافتن کیفیت اسپرم را تشخیص بدهد.

رابطه بین سبک زندگی و کاهش کیفیت اسپرم

یکی از مهمترین مواردی که در درجه اول در بحث کیفیت اسپرم تاثیر گذار است داشتن سبک زندگی مناسب است. متاسفانه به این مورد زیاد دقت نمی گردد. چون بیشتر مردم فکر می‌کنند کارهایی که به صورت روزانه انجام می‌دهند. چندان هم مهم نیست و نمی‌تواند تاثیر جدی بر باروری داشته باشد. در صورتی که تمام کارها و سبک زندگی شما در کیفیت اسپرم تاثیر می گذارند. پس باید به گونه ای سبک زندگی خود را تغییر دهید.برخی از فعالیت هایی که باید ترک شوند به شرح زیر است:

  •  مصرف دخانیات و الکل را کنار بگذارید
  • یک رژیم غذایی مناسب و ارگانیک را برای خود آماده کنید
  • از مصرف کافئین دوری کنید
  • سعی کنید ورزش منظم و فعالیت فیزیکی روزانه داشته باشید
  • از حمام کردن با آب داغ دوری کنید
  • از لباس های زیر تنگ استفاده نکنید.

به گونه ای صفر تا صد تمام کارهایی که به صورت روزانه انجام می‌دهید تمام این موارد در بحث کیفیت اسپرم دخیل هستند. تمام این موارد دست به دست هم می‌دهند و در نتیجه باعث ناباروری می‌شوند.پس باید به تمام این موارد دقت شود.

مطالعه بیشتر  آندومتریوز چیست؟

بهترین دکتر زنان در تهران

امروز با توجه به اینکه پزشکان زیادی در سراسر ایران وجود دارند. که در بحث درمان مشکلاتی که باعث ناباروری می گردد فعالیت می‌کنند. پس پیدا کردن یک پزشک متخصص و حرفه ای تا حد زیادی می‌تواند. از بروز مشکل جلوگیری کرده و احتمال باروری را افزایش دهد. و با توجه به اینکه کیفیت اسپرم و تاثیر آن در باروری یک امر غیر قابل انکار می باشد. به همین دلیل باید تمام مواردی که باعث کاهش کیفیت اسپرم در مردان می شود به صورت دقیق تشخیص داده شده. و روشهای درمان مناسب برای رفع مشکل تجویز گردد.

که خوشبختانه دکتر ساغر صالحپور که در کلینیک ناباروری نیکان و در بیمارستان گاندی فعالیت می‌کند. و دارای تجربه و تخصص فوق العاده بالایی بوده. و به راحتی می تواند تمام مشکلات را به صورت دقیق شناسایی کرده و اقدامات لازم را در رابطه با درمان انجام دهد. اگر شما هم جزو افرادی هستید که نابارور می باشید و دنبال مرکز درمانی معتبر هستید. در این صورت می توانید به مرکز درمان ناباروری نیکان مراجعه کرده . و زیر نظر پزشکان متخصصی مانند دکتر ساغر صالحپور مراحل درمان را طی نمایید.

 

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر ساغر صالحپور

پیج اینستاگرام دکتر ساغر صالحپور

کانال آپارات دکتر ساغر صالحپور

کانال نماشا دکتر ساغر صالحپور

———————————————————–

 

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.