آیا می‌توان به زنان باردار، شیرده و مبتلایان قبلی، واکسن کووید۱۹ پیشنهاد نمود؟
آیا می‌توان به زنان باردار، شیرده و مبتلایان قبلی، واکسن کووید۱۹ پیشنهاد نمود؟

آیا می‌توان به زنان باردار، شیرده و مبتلایان قبلی، واکسن کووید۱۹ پیشنهاد نمود؟

آیا می‌توان به زنان باردار، شیرده و مبتلایان قبلی، واکسن کووید۱۹ پیشنهاد نمود؟واکسیناسیون در دوران بارداری و شیردهی چگونه است؟واکسیناسیون افرادی که قبلا مبتلا شده اند چگونه است؟

درمورد واکسیناسیون کووید۱۹ برای زنان باردار و شیرده و یا کسانی که قبلا مبتلا شدند، نظرات مختلفی رایج بود. که تدریجا درحال هم سو شدن می باشد.

۱) واکسیناسیون در دوران بارداری و شیردهی چگونه است؟

🔸انجمن سلطنتی متخصصین زنان و زایمان انگلستان Royal College of Obstetricians & Gynaecologists در آخرین به روزرسانی خود در تاریخ ۲ فروردین ۱۴۰۰ به استناد نظر کمیته مشترک واکسیناسیون و ایمنی‌سازی انگلستان (JCVI) میگوید:

واکسن کووید۱۹ می تواند به خانم های باردار پیشنهاد شود. بخصوص اگر خطر در معرض بودن وی بالا بوده و نتواند از آن اجتناب کند. (مثل کادرهای بهداشت و درمان و مشاغل پرخطر دیگر) و یا اگر خانم های بارداری که بیماری زمینه‌ای دارند، احتمال مبتلا شدن آن ها به بیماری کووید۱۹ بسیار بالا و خطرناک می باشد. لذا اگر خطر احتمالی واکسن (که تا به حال اثبات نشده) کمتر از خطر ابتلا باشد،می توان واکسن را پیشنهاد نمود.
در دوران شیردهی به خانم های باردار توصیه می کند که اگر مادر واکسن زد، نباید شیردهی را متوقف نماید.
این انجمن می گوید: زنانی که قصد باردار شدن دارند، نباید از بارداری به دلیل دریافت واکسن پیشگیری نمایند. برهمین اساس، واکسن بر روی باروری بی اثر است.
ضمنا کارفرمایان دقت کنند که زدن واکسن منجر به عدم رعایت پروتکلهای بهداشتی برای زنان باردار نشود.

مطالعه بیشتر  آندومتریوز چیست؟

🔸از جانب دیگر NHS و دانشگاه آکسفورد می گویند:

زن باردار و جنین نمی توانند از طریق واکسن بیمار شوند. هرچند به دلیل فقدان دیتای کافی به همه زنان باردار به طور روتین پیشنهاد واکسن نمی شود. البته JCVI در مواردی که فواید واکسن بیش از مضار احتمالی آن ( که تا به حال اثبات نشده) باشد، واکسن را پیشنهاد می نماید، لذا مادری که خطر مواجهه با ویروس بالاتری دارد و یا بیماری زمینه‌ای همانند بیماریهای مزمن ریوی یا قلبی عروقی یا کلیوی و یا کبدی، نقص ایمنی، دیابت، اختلال عملکرد طحال، چاقی مفرط و بیماری شدید ذهنی دارد، کاندید دریافت واکسن است.

🔸از جانب cdc نیز می گوید:

درصورت بارداری، شما می توانید واکسن را انتخاب نمائید. چون صاحب نظران معتقدند که ، استفاده از واکسن در این دوران، خطر خاصی را برای مادران به همراه ندارد. و این خطر تا این لحظه اثبات نشده است. درحقیقت زنان باردار و شیرده در دور اول کلینیکال ترایال واکسن ها لحاظ نشدند. اما تدریجا اطلاعات جامع تری در راه است. بنابرین cdc توصیه می کند که، خانم های باردار برای واکسن با پزشک مشورت نمایند، اما آن را منع نمی کند.

🔸نظریه FDA برای واکسیناسیون خانم های باردار

زمانی که FDA مجوز استفاده برای واکسن فایزر را صادر می نمود، می دانست که ۳۳۰ هزار زن باردار و یا شیرده در بین ۲۱ میلیون کادر بهداشت و درمان در اولویت دریافت واکسن در آمریکا بودند. ودر کنار این موضوع Society for Maternal-Fetal Medicine نیز تاکید نمود به پرسنل بهداشت و درمان که باردار هستند: پیشنهاد واکسیناسیون بشود که، کالج متخصصین زنان و زایمان آمریکا (AGOC) نیز با آن موافقت نمود.

مطالعه بیشتر  آیا خانم هایی که درسیکل IVF قرار دارند میتوانند روزه بگیرند

بیشتر این نظرات مثبت بر مبنای آگاهی از ساختار و عملکرد واکسن های مبتنی بر ژنتیک همانند mRNA vaccines (فایزر و مادرنا) و یا vector-based (آسترازنکا اسپوتنیک۵، جانسون) می باشد. که قاعدتا برای زنان و فرزندانشان در دوره بارداری و شیردهی بی ضررند. اصولا واکسن هایی که حاوی ویروس زنده نباشند، از لحاظ تئوری بی ضررند.

🔸سازمان جهانی بهداشت نیر در رابطه با واکسیناسیون خانم های باردار می گوید:

آیا می‌توان به زنان باردار، شیرده و مبتلایان قبلی، واکسن کووید۱۹ پیشنهاد نمود؟
آیا می‌توان به زنان باردار، شیرده و مبتلایان قبلی، واکسن کووید۱۹ پیشنهاد نمود؟

سازمان جهانی بهداشت به عنوان یک مرجع جهانی و نسبتا محافظه کار، به واکسیناسیون کردن خانم های باردار اعتقاد دارد. هرچند دیتای کافی برای صدور مجوز عمومی واکسیناسیون در زنان باردار وجود ندارد. اما این سازمان معتقد است که، به زنان باردار و یا شیرده، که خطر در معرض بودن ویروس آنها نسبت به سایر افراد دیگر بیشتر است، همانند پرسنل بهداشت و درمان و مشاغل پرخطر بهتر است واکسن پیشنهاد شود چون ابتلا برای آنها خطرناکتر است.

۲) واکسیناسیون افرادی که قبلا مبتلا شده اند چگونه است؟

🔸سازمان جهانی بهداشت اعتقاد دارد کسانی که قبلا مبتلا شدند، باید واکسن دریافت کنند. چون احتمال ضعیف شدن ایمنی ناشی از ابتلای طبیعی با زمان بیشتر است. ولی واکسن می تواند یک تقویت کننده خوب برای پیشگیری از این تضعیف باشد.

🔸ضمنا NHS نیز اعتقاد دارد که در صورت ابتلای قبلی و حتی مثبت بودن آنتی بادی که نشان از ابتلای قبلیست، باید واکسن دریافت شود. مگر آن که در مرحله حاد بیماری کووید۱۹ باشند. البته NHS احتیاطا ۲۸ روز صبر از تاریخ مثبت شدن تست PCR را برای دریافت واکسن پیشنهاد می دهد.

مطالعه بیشتر  تاثیر آلودگی های محیطی بر ناباروری

🔺نتیجه میگیریم بهتر است ،بازنگری در پروتکل کشوری واکسیناسیون کووید۱۹ برای زنان در دوران بارداری و شیردهی را در نظر داشته باشیم.
اکنون که واکسیناسیون کادرهای بهداشت و درمان توسط وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی در جریان است، باید بتوانیم با ادله علمی به همکاران کادر بهداشت و درمان که باردار هستند و یا در دوره شیردهی می باشند، برای دریافت واکسن پاسخگو باشیم.

بهترین دکتر زنان در تهران

امروزه وجود پزشکان بسیار زیاد در بخش‌های مختلف تهران باعث شده است تا به گونه ای انتخاب پزشک مطمئن برای بیماران دشوار گردد. ولی اگر در رابطه با پزشک معالج جستجو کنید و رزومه و فعالیت‌های پزشکی را مد نظر قرار دهید، در این صورت می‌توانید انتخاب درستی داشته باشید. که یکی از بهترین پزشکان زنان در تهران می توان به دکتر ساغر صالح پور اشاره کرد.

که در شمال تهران خدمات ارائه می دهد. و تمام بانوانی که دچار مشکلات رایج زنانه هستند. به راحتی می‌توانند برای درمان رفع مشکلات به دکتر ساغر صالح پور مراجعه نمایند.

راه های ارتباطی

آدرس مطب دکتر ساغر صالحپور:  تهران، ولی عصر، زعفرانیه، خیابان مقدس اردبیلی، میدان الف، نبش محمودیه، پلاک ۲۹، ساختمان الف، طبقه ۳، واحد ۱۰ و۱۱

برای کسب اطلاعات بیشتر  میتوانید به وب سایت رسمی دکتر ساغر صالح پور مراجعه نمایید.

 

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر ساغر صالحپور

پیج اینستاگرام دکتر ساغر صالحپور

کانال آپارات دکتر ساغر صالحپور

کانال نماشا دکتر ساغر صالحپور

———————————————————-

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.