آیا خانم هایی که درسیکل IVF قرار دارند میتوانند روزه بگیرند

آیا خانم هایی که درسیکل IVF قرار دارند میتوانند روزه بگیرند

آیا خانم هایی که درسیکل IVF قرار دارند میتوانند روزه بگیرند

آیا خانم هایی که درسیکل IVF قرار دارند میتوانند روزه بگیرند

آیا خانم هایی که درسیکل IVF قرار دارند میتوانند روزه بگیرند. این سوالی است که برای همه بانوانی که در دوران سیکل ای وی اف هستند به وجود خواهد آمد. به خصوص در این دوران مبارک رمضان ما در این مقاله میخواهیم به سوال شما عزیزان پاسخ بدهیم. بر اساس تحقیقات ومطالعات انجام شده توسط پزشکان و متخصصان زنان و نازایی دراین مقاله به طور کامل توضیح خواهیم داد. که روزه گرفتن یا نگرفتن برای بانوانی که در دوران موارد نام برده شده هستند مضر است یا خیر.

  •  بانوانی که در سیکل ای وی اف هستند
  • بانوانی که در سیکل انتقال جنین هستند
  • خانم های که باردار هستند
  • و خانم هایی که در دوران شیردهی قراردارند

پاسخ به این سوال مثبت است. در واقع روزه گرفتن برای هیچکدوم از این دسته هایی که نام برده شده مضر نخواهد بود. و بانوانی که در این دوران های نام برده شده قرار دارند. میتوانند روزه بگیرند اما شرط اول توجه به سیستم ایمنی و شرایط خود خانم است. یعنی اگر قوای خوب و مناسبی ندارد و سیستم ایمنی ضعیفی دارد. باید جسم وسیستم ایمنی خود را در درجه اول قوی کند. تا به جنین و نوزاد تازه به دنیا آمده لطمه و صدمه ایی وارد نشود.

آیا داروها مانعی برای روزه گرفتن هستند؟

در دوران آی وی اف یک سری دارو برای خانم تجویز خواهد شد. که برخی خانم ها سوال میپرسند آیا ما روزه بگیریم این داروها مانعی نخواهند بود? یا این داروهارا باید به چه صورت مصرف کنیم؟

داروهایی که در دوران ای وی اف برای خانم ها تجویز خواهد شد. مانعی برای گرفتن روزه گرفتن نخواهدداشت. البته اگر سیستم بدنی مادر به خطر نیفتد. به طور مثال برای خانم هایی که قرص استرادیول والرات برای انتقال جنین تجویز شده است. اگر در روز سه عدد دکتر تجویز کرده برای این افراد میتوانند. دو عدد در زمان سحری و یک عدد در زمان افطار مصرف کنند. و اگر در روز چهار عدد تجویز شده است. میتوانند در هر وعده دو عدد مصرف کنند. یعنی دوعدد در زمان سحری و دو عدد در زمان افطار. انواع دیگر دارو مانند متفورمین را هم بر اساس تعداد تجویز شده توسط پزشک میتوانند در زمان افطار یا سحر مصرف کنند.

اما برخی از خانم ها بیان میکنند ما در این دوران امگول تزریق خواهیم کرد آیا این آمپول ها مانعی برای روزه گرفتن است؟

در این جواب این سوال باید بیان کنیم خیر مانعی نیست. زیرا تزریقات دارویی( آمپول) روزه را باطل نخواهد کرد. یعنی برای افرادی که در سیکل ای وی اف هستند و دکتر برایشان آمپول تجویز کرده است. این تزریقات مانعی برای روزه گرفتن نخواهد داشت. تنها تزریقات ویتامین ها است. که روزه را باطل خواهد کرد اما تزریقات دارویی مانعی ایجاد نخواهد کرد.

روش هایی مانند انتقال جنین و آی یو آی(IUI) روزه را باطل نخواهد کرد.

آیا خانم هایی که درسیکل IVF قرار دارند میتوانند روزه بگیرند

آیا خانم هایی که درسیکل IVF قرار دارند میتوانند روزه بگیرند

چه چیزی روزه را در این دوران باطل میکند؟

تنها مانعی که برای روزه گرفتن در این دوران است توجه به این نکته است. زوج ها زمانی که برای انجام آی وی اف و یا انجام انتقال جنین به بیمارستان تشریف می آورند. باید به این نکته توجه کنند که نمونه دادن همسر (مرد) روزه را باطل خواهد کرد. حال به هر نحوی صورت پذیرد. اگر افرادی که موقید هستند که نباید روزه آن ها باطل شود. میتوانند بر اساس فقه اسلام در ساعات مشخص شده از نظر شرعی از شهر خود خارج شده و بازگردند. اما نمیتوانند انجام نمونه گیری را به تاخیر بی اندازند.

اما خدماتی که برای خانم ها در این دوران انجام خواهد شد هیچکدام روزه را باطل نخواهد کرد.

انتقال جنین و بیهوشی آیا روزه را باطل خواهد کرد؟

در روزی که دکتر به زوجین را (خانم) برای انتقال جنین نوبت می دهد. به دلیل اینکه در آن روز خانم همانند یک مریض به شمار می روند. یعنی بیهوش شده و سیستم بدنی بسیار ضعیف خواهد شد. در نتیجه روزه گرفتن کار معقولانه ایی نخواهد بود در این روز. به دلیل اینکه بعد ازعمل باید نوشیدنی های مقوی مصرف کنند. یا دکتر و متخصص نازایی باید اطمینان حاصل کند. که خانم ها بعد از انجام عمل دچار حالت تهوع و استفراغ نخواهد شد.

اما در زمان عمل آی یو آی مشکلی و مانعی برای روزه گرفتن وجود نخواهد داشت. امادر عمل لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی به دلیل بیهوشی نباید روزه بگیرند. تا مراحل طبق خواسته پزشک پیش رود تا نتیجه مطلوب به دست آید.

روزه در دوران بارداری

خانم هایی که دوران بارداری خود را طی میکنند. اگر بخواهیم از نظر شرعی بیان کنیم برای افردی که در این دوران هستند روزه گرفتن مانعی ندارد. اما از نظر علم پزشکی به دلیل اینکه شاید سیستم بدنی مادر ضعیف باشد. و این ضعف روی جنین هم تاثیر نامطلوبی بگذارد. پزشک توصیه نخواهد کرد. اما اگر فردی دارای سیستم بدنی مناسب و مطلوبی در دوران بارداری باشد. البته با صلاح دیدپزشک معالج خود میتواند روزه بگیرد.

از نظر علمی روزه گرفتن در دوران بارداری به دلیل اینکه با تشنگی زیاد و گرسنگی زیاد همراه است.و تشنگی باعث کاهش مایع در بدن خواهد شد. و گرسنگی باعث این میشود که سوخت و ساز بدن از سمت قند به سمت چربی انتقال یابد. درنتیجه ممکن است در بدن تجمع کتون ایجاد شود و زمانی که کتون تجمع یابد در بدن مادر ، ممکن است روی رشد مغز جنین تاثیر بگذارد. به همین دلیل پزشک ها بیان میکند که روزه داری در این دوران بستگی به سیستم بدنی مادر خواهد داشت.

در بانوانی که در دوران شیردهی به نوزاد خود قرار دارند هم پزشک این توصیه را ارائه خواهد کرد.

راه های ارتباطی

آدرس مطب دکتر ساغر صالحپور:  تهران، ولی عصر، زعفرانیه، خیابان مقدس اردبیلی، میدان الف، نبش محمودیه، پلاک ۲۹، ساختمان الف، طبقه ۳، واحد ۱۰ و۱۱

برای کسب اطلاعات بیشتر  میتوانید به وب سایت رسمی دکتر ساغر صالح پور مراجعه نمایید.

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر ساغر صالحپور

پیج اینستاگرام دکتر ساغر صالحپور

کانال آپارات دکتر ساغر صالحپور

کانال نماشا دکتر ساغر صالحپور

———————————————————–

 

 

 

IUIIVFآیا خانم هایی که درسیکل IVF قرار دارند میتوانند روزه بگیرندآیا داروها مانعی برای روزه گرفتن هستندانتقال جنین و بیهوشی آیا روزه را باطل خواهد کردبهترین دکتر زنان در زعفرانیهبهترین دکتر زنان در شمال تهرانچه چیزی روزه را در این دوران باطل میکنددکتر ساغر صالح پور در زعفرانیهروزه در دوران بارداریروزه در دوران شیر دهی

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button