آیا به خانم های باردار واکسن کرونا تزریق می شود؟
آیا به خانم های باردار واکسن کرونا تزریق می شود؟

آیا به خانم های باردار واکسن کرونا تزریق می شود؟

آیا به خانم های باردار واکسن کرونا تزریق می شود؟ در مورد واکسیناسیون کویید 19 برای زنان باردار و شیرده و کسانی که قبلا به این بیماری مبتلا بوده اند. نظرات مختلف رایجی وجود دارد که در حال همسو شدن با یکدیگر است.

انجمن سلطنتی متخصصین زنان و زایمان انگلستان در آخرین به روزرسانی خود در تاریخ 2 فروردین 1400 به استناد نظر کمیته مشترک واکسیناسیون و ایمن سازی انگلستان بیان کرد:

واکسن کویید 19 میتواند به خانم های باردار پیشنهاد شود، به خصوص اگر خطر در معرض بودن خانم های باردار و همچنین جنین آن ها بالا باشد و نتوان از خطر و پیشروی آن جلوگیری کرد. (همانند کادر های بهداشت و درمان و همچنین مشاغل پر خطر دیگر)

اگر خانم های بارداربیماری زمینه ایی دارند که ابتلا به کویید 19 را آن ها را افزایش می دهد باید واکسن تزریق کنند.

آیا تزریق واکسن برای خانم های باردار عوارض دارد؟

تا به امروز با تزریق واکسن به خانم های باردار نتیجه منفی از سازمان های بهداشتی دریافت نشده است. لذا اگر خطر احتمالی واکسن که البته تا امروز اثبات نــشده است کمتر از خطر ابتلا به ویروس کویید 19 باشد، میتوان واکسن را پیشنهاد کرد.

مطالعه بیشتر  جراحی در اندومتریوز و DE

تزریق واکسن در خانم ها شیرده

در دوران شیردهی نیز توصیه پزشکان این است که اگر مادر واکسن ویروس کرونا را دریافت نمود، دوران شیــردهی را بــه اتمام نرساند و شیردهی بــه نوزاد خود را متوقف نکند.

ترس زوجین از بارداری در دوران کرونا

برخی از خانواده ها که قبل از همــه گیر شدن ویروس کرونا قصد فرزند آوری را داشته انــد، اکنون بـــا ورود ویروس کرونــا بــه جهان این امر را به تعویق انداخته اند. همچنین بیان میکنند که از این ویروس و انتقال آن به جنین ترسیده و حتی از دریافت واکسن هم ترس دارند.

انجمن بین الملی می گوید زنانی که قصد باردار شدن دارند نباید از بارداری بــه دلیل دریافت واکسن پیشگیری نمایند. در واقع باید بیــان کرد واکسن هیچگونه اثـر منفی در دوران بارداری فرد ندارد.

نکته مهم بعدی که در خانم های بــاردار باید به شدت رعایت شود این است که کسانی که ایــن واکسن را دریافت نموده اند. نباید رعایت پروتکل هــای بهداشتـی را فراموش کنند و باید به روند قبلی خود ادامه دهند. در واقع دریافت واکسن به منظور پایان کرونا برای آن فرد نیست تنها بــدن فرد را در مقابل این ویروس جهانی مقاوم تر میکند.

آیا به خانم های باردار واکسن کرونا تزریق می شود؟
آیا به خانم های باردار واکسن کرونا تزریق می شود؟

آیا واکسن کرونا به تمامی خانم های باردار تزریق خواهد شد؟

بــاید در این قسمت از مقاله بیان کرد کــه خانم های بـاردار و جنین خوشبختانه نمی توانند از طریق واکسن بیــمار شوند. اما به دلیل فقدان دیتای کافی به تمامی خانم های بــاردار به طور روتـین واکسن پیشنهاد نــخواهد شــد. البتــه JCVI در مواردی که فواید واکسن بیش از مضرات احتــمالی آن بــاشد واکسن را پیشنهاد میکند.

مطالعه بیشتر  گزارش سی دی سی آمریکا در مورد واریانت دلتای ویروس عامل کووید ۱۹

خانــم هــای بارداری که دارای بیماری زمینه ایی بوده و یا در مقـــابل ویروس، سیستم ایمنی ضعیف تــری دارند کــاندید دریافت ایــن واکسن هستند. بیماری هــای زمینه ایی مانند:

 • بیماری هــای مزمن ریوی
 • بیماری هــای مزمن قلبـی
 • بیماری هــای عـــروقــی
 • بیماری هــای کــلیـــوی
 • مـشــکــلات کــبــــدی
 • اختــلال عملــکرد طحـال
 • بیمــاری شدیــد ذهــنی
 • چــاقــی مفــرط
 • نـــقص ایمـــنی
 • دیــابــت

آیا به افرادی که قبلا مبتلا به ویروس کرونا شده اند واکسن تزریق می شود؟

 

سازمان جهانی بهداشت اعتقاد دارد کسانی که قبلا مبتلا شده اند باید واکسن ویروس کویید 19 را دریافت کنند. بــه این دلیل که احتمال ابتــلای مجددا این افراد وجود دارد. زیرا واکسن میتواند همچون یک تقویت کننده خوب برای پیشگیری از این ویروس باشد.

در صورت ابتلای قبلی افراد و حتی مثبت بودن آنتی بادی که نشان از ابتلای قبلی است، باید واکسن دریافت شود. مگر آنکه مبتلایان  در مرحله حاد بیمــاری ایــن ویروس قرار داشته باشند. سازمان بهداشت جهانی بیان کرده است که با گذشت 28 روز بعد از تاریخ مثبت شدن تست PCR میتوانند اقدام بـه دریافت واکسن کنند.

دریافت واکسن ویروس کرونا و نکات مربوط به آن

بیشتر این نظرات مثبت، بر مبنای آگاهی از ساختار و عملکرد واکسن های مبتنی بر ژنتیک همانند (فایزر و مادرنا) و… می باشد. این واکسن ها برای مادران باردار و جنین های آن ها و خانم هایی که در دوران شیردهی قرار دارند بی خطر است. این واکسن ها در واقع حاوی ویروس زنده می باشد که در واقع برای تمامی افراد بی ضرر خواهد بود.

سازمان جهانی بهداشت به عنوان یک مرجع جهانی و نسبتا محافظه کار اعتقاد دارد. هر چند دیتای کافی برای صدور مجوز عمومی واکسیناسیون در زنان باردار ندارد اما متقعد است به زنان باردار و یا شیرده  که در معرض خطر بیشتری قرار دارند همانند پرسنل بهداشت و کـــادر درمان و مشاغل پــر خطر دیگر، بهتر است واکسن تجویز شود چون ابتلا برای آن ها خطرناک تراست.

مطالعه بیشتر   آیا می‌توان به زنان باردار، شیرده و مبتلایان قبلی، واکسن کووید۱۹ پیشنهاد نمود؟

راه های ارتباطی با خانم دکتر ساغر صالحپور

آدرس مطب دکتر ساغر صالحپور:  تهران، ولی عصر، زعفرانیه، خیابان مقدس اردبیلی، میدان الف، نبــش محمودیه، پلاک ۲۹، ساختمان الف، طبقه ۳، واحــد ۱۰ و۱۱

شـــمـــاره هـــای تــمـــاس:

۰۲۱-۲۶۲۰۵۲۱۱

۰۲۱-۲۶۲۰۵۸۴۲

۰۲۱-۲۶۳۰۹۴۳۶

برای کسب اطلاعات بیشتر  میتوانید به وب سایت رسمی دکتر ساغر صالح پور مراجعه نمایید.

 

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر ساغر صالحپور

پیج اینستاگرام دکتر ساغر صالحپور

کانال آپارات دکتر ساغر صالحپور

کانال نماشا دکتر ساغر صالحپور

———————————————————–

 

 

 

8 دیدگاه

  • سلام خدمت شما

   تا به امروز با تزریق واکسن به خانم های باردار نتیجه منفی از سازمان های بهداشتی دریافت نشده است
   حال اگر خطر احتمالی واکسن ، کمتر از خطر ابتلا به ویروس کویید 19 باشد، میتوان واکسن را پیشنهاد کرد.

  • سلام
   اگر خانم های باردار بیماری زمینه ایی دارند که ابتلا به کویید 19 را آن ها را افزایش می دهد باید واکسن تزریق کنند. که بیماری های زمینه مانند
   بیماری هــای مزمن ریوی
   بیماری هــای مزمن قلبـی
   بیماری هــای عـــروقــی
   بیماری هــای کــلیـــوی
   مـشــکــلات کــبــــدی
   اختــلال عملــکرد طحـال
   بیمــاری شدیــد ذهــنی
   چــاقــی مفــرط
   نـــقص ایمـــنی
   دیــابــت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.